Yurt dışındaki kültürel mirasımıza da sahip çıktık

Yurt dışındaki kültürel mirasımıza da sahip çıktık

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Tarih Kurumu ile birlikte yurt dışındaki kültürel mirasın korunması konusunda çalışmalar yürüttük.

Bosna Hersek, Saraybosna’da harabe halde bulunan İsa Bey Hamamı ve Gradişka’da Derviş Hanım Medresesi restorasyonu yapılarak hizmete sunulmuştur. Savaş yıllarında tamamen yerle bir olan Foça’daki Alaca Camisi ve Çayniçe’deki Sinanbey Camisinin rekonstrüksiyon çalışmalarına yakın bir tarihte tamamlanması hedeflenmektedir. Saraybosna’daki Başçarşı Camisi ile Travnik Alaca Camisinin restorasyon, Banya Luka Arnavudiye Camiinin ise  rekonstrüksiyon çalışmaları sürdürülmektedir.

Yine Vakıflar Genel Müdürlüğünce Saraybosna’da Odabaşı İş Merkezi ve Yurt inşaatları yürütülmekte olup kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.

Makedonya’nın Manastır şehrinde yer alan ve yaklaşık 100 yıldır kapalı ve tamamen harabe durumda bulunan Haydar Kadı Camisinin, yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde Makedonya Üsküp Konservasyon Merkezi tarafından projelerinin hazırlanması ve sonrasında restore edilerek yeniden ayağa kaldırılması sağlanmıştır. Hâlihazırda Ohri Ali Paşa Camisinin restorasyon çalışması devam etmekte olup bununla birlikte Üsküp İsabey Camisi ve müştemilatı, Yahya Paşa Camisi ve  Manastır Hacı Mahmut Bey Camisinin proje çalışmaları sürdürülmektedir. Söz konusu projelerin hazırlanması ve Makedonya Hükümeti yetkili Kurullarından gerekli onayların alınmasının ardından adı geçen vakıf kültür varlıklarının da restorasyonu gerçekleştirilecektir.

Kosova, Cakova’da bulunan Hadım Süleyman Ağa Kütüphanesinin rekonstrüksiyonu tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Cakova’da Küçük Medrese, Molla Yusuf, Kusari ve Seyfüddin (Sefa) Camiilerinin restorasyonları ise devam etmektedir.

Diğer yandan Mitroviça’da Muslihuddin (Müezzin Hoca) Camisi, Mamuşa’da Saat Kulesi çevre düzenlemesi, Priştina’da Alaaddin Bey, Pirinaz, Buzağı ve İpek Çarşı (Fetih) Camisi ve Vıçıtırın’da Gazi Ali Bey Camii’lerinin proje çalışmaları ise devam etmektedir. Projelerin hazırlanması ve yetkili kurullardan gerekli izinlerin alınmasının ardından restorasyon çalışmalarına başlanacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lefkoşa’da Dükkânlar Önü Camii’nin restorasyonu devam etmekte olup Selimiye Camii ve Gazimağusa Lala Mustafa Paşa Camii’lerinin ise projeleri hazırlanmaktadır.