TİKA’nın yenilediği Mali Ulusal Meclisi

TİKA’nın yenilediği Mali Ulusal Meclisi

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, törende yaptığı konuşmada, tören için Mali'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mali Ulusal Meclis Başkanı Sidibe'nin Türkiye'yi ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan talep ettiği, Mali Parlamento Binası Genel Kurul salonu ve fuayesinin yenilenmesini tamamladıklarını söyleyen Kaynak, "Böylece Ulusal Meclis Başkanınızın, Türkiye ziyaretinin karşılığını kısa sürede alması bizi memnun etmiştir." dedi.

Bu projeyi gerçekleştiren TİKA'nın, Afrika'da birçok ülkede görev yaptığına işaret eden Kaynak, TİKA'nın, kardeş ve dost ülkelerin kalkınma süreçlerini, onların ihtiyaçlarını dikkate alarak, katkı vermeye çalıştığını belirtti. "Halklarımız arasında çok eskiye dayanan tarihi dostluk ilişkileri, bu sayede şimdiden kalıcı, karşılıklı güven ve ortak faydaya dönük, uzun dönemli ilişkilerin önünü açmaktadır" ifadelerini kullanan Kaynak, Afrika'da birçok ülkede kardeş halklara, dost ülkelere projeler yapan TİKA'nın, bundan sonra da halkın eğitim, sağlık, meslek edindirme, istihdam alanlarında katkı vermek üzere Mali'nin yanında olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, şunları kaydetti: "Türkiye olarak şuna inanıyoruz, samimiyet ve el birliğiyle aşılmayacak hiçbir sorun yoktur. Tarihten beri dost olan iki ülke, her zaman adil ve eşit birlikte olma anlayışıyla iş birliği yaparak, pek çok sorunu kalıcı olarak çözebilir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Afrika seyahatleriyle ve Afrika'daki dostlarımızın Türkiye seyahatleriyle artan ilişkiler, bu halklara bundan sonra da katkı verecektir. Zenginlik, refah ve gelişmişlik, hiçbir devletin, hiçbir halkın tekelinde değildir. Birlikte kalkınmışlık bizim başarımızın anahtarı olacaktır. Ulusal egemenlik her şeyden önemlidir. Türkiye için de Mali için de önemlidir. Egemenliğin kaynağının Türkiye'de Türk halkının, Mali'de de Mali halkının tekelinde olması gerekir. Bugün tekrar yenilenerek açılacak Mali Ulusal Meclisi, tam da bu egemenliğin yaşandığı yer olacaktır."

Türkiye'nin, ihtiyaç duyduğu her anda Mali halkının yanında olacağını ifade eden Kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını iletti, yenilenen Meclis Binasının Mali'nin kalıcı barışına ev sahipliği yapmasını diledi.