Tanzanya’da kadın girişimcilere destek

Tanzanya’da kadın girişimcilere destek

Tanzanya’nın Mbeya Bölgesi’nde bulunan kadınlara ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının sağlanması ve düzenli bir şekilde gelir elde edebilmeleri amacıyla TİKA tarafından 25 adet dikiş/nakış makinesi temin edildi.

Tanzanya’nın güneybatısında bulunan idari bölgelerden biri olan Mbeya bölgesinde meslek eğitimi yaygın olduğundan kadınların çoğu meslek okuluna giderek girişimcilik eğitimi alıyor. Mbeya bölgesinde faaliyet gösteren en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Tanzanya Kadınları ve Gençliği Kalkınma Toplumu (TWYDS) bünyesinde faaliyet gösteren dikiş atölyesine kadın girişimciliğine destek amacıyla 25 dikiş makinası temin edildi. Bu proje ile 50 kadına daha iş imkânı sağlandı.

TİKA tarafından temin edilen dikiş makinalarının teslim töreninde konuşan TWYDS Derneği Başkanı Rahabu Ngweta “Söz konusu proje ile TİKA sadece 25 adet dikiş makinası temin ederek derneğimize vermiyor. Aynı zamanda Darüsselam’a uzak olan Mbeya Bölgesi’ne yardım elini uzatarak bölgeye verdiği önemi gösteriyor. Özellikle kadın girişimcilere destek sağlıyor” ifadelerinde bulundu. Ngweta, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.