Özbekistan’da sağlık alanında faaliyetler devam ediyor

Özbekistan’da sağlık alanında faaliyetler devam ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2009 yılından bu yana Özbekistan’da yürütülen Plastik Cerrahi Ameliyatı Projesi bu yıl Gülen Çocuk, Mutlu Aile sloganıyla 27 Eylül-05 Ekim 2013 tarihleri arasında Buhara’da gerçekleştirildi.

TİKA, Türkiye İnterplast Derneği, Özbekistan Sağlık Bakanlığı, Fund Forum Kadınlar Konseyi işbirliğinde, dudak ve damak yarıkları, yanık izleri ve doğumsal şekil bozuklukları olan 0-24 yaş aralığındaki 210 çocuk ve genç muayene edilerek durumu elverişli 90 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapıldı.

Ameliyatlar, Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçen başkanlığında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalında görev yapan 15 doktor hemşire tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında Semerkand, Nevai, Buhara ve ülkenin diğer vilayetlerinden gelen hastaların muayene ve ameliyatları yapıldı. TİKA, “Gülen Çocuk Mutlu Aile sloganıyla düzenlediği plastik cerrahi operasyonlar projesinin 5.sini tarihin en kadim bilim ve kültür merkezlerinden olan Buhara’da gerçekleştirdi.  TİKA, Türkiye’nin uluslararası işbirliği kurumu olarak Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi çerçevesinde yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

TİKA Özbekistan’da tarımdan sağlığa eğitimden su teminine birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle iki ülke arasındaki tecrübe paylaşımına öncelik veriyor. Taşkent Kemik İliği Nakil Merkezi Kurulması, Özbek sağlık personelinin Türkiye’de eğitim programlarına katılması gibi projelerle sağlık alanında TİKA tarafından sürdürülen işbirliğine plastik cerrahi ameliyatı projesi de özel bir anlam katıyor.

Buhara Vali Yardımcısı Zulfiya Toyeva, TİKA’nın sağlık alanında Özbekistan’da önemli projeler gerçekleştirmekte olduğunu belirterek, bu projelerden biri olan Plastik Cerrahi Ameliyatı Projesi’nin 2013 yılında Buhara’da gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.  Buhara Vali Yardımcısı Zulfiya Toyeva, Türk doktorlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşcen; Özbekistan'a 5. kez gelmekten büyük mutluluk duyduklarını, bu tür organizasyonların tecrübe paylaşımı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye İnterplast Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşcen, kardeş ülke Özbekistanlı çocukları muayene ederek ameliyatlarını yapmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

2009 yılından bu yana yürütülen ve bu yıl 5.si gerçekleştirilen Plastik Cerrahi Ameliyatı Projesi ile toplam bin 110 çocuk ve genç muayene edilerek durumu elverişli 366 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapıldı.