Ortak tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz

Ortak tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz

TİKA 2008 yılından beri yurtdışındaki kültür varlıkları ile ilgili strateji geliştirme ve restorasyon faaliyetleri görevlerini yürütüyor.

Türkiye olarak ihya ettiğimiz her bir eserle aslında derin dini, kültürel ve tarihi bağlarımız olan coğrafyayla ilişkilerimiz güçlendiriyoruz.

Medeniyetimizin abidevileşmiş sembollerini yeniden ihya ediyoruz. Daha düne kadar kendi kaderine terkedilmiş, ilgisizlikten dolayı yıkılmaya yüz tutmuş, camiler, medreseler, tekkeler, köprüler, hamamlar, şehitlikler ve daha pek çok eseri gün yüzüne çıkartıyoruz.

Afganistan Belh’te gönüller sultanı Mevlana’nın babası Sultanu'l-ulema Bahaeddin Veled’in evini restore ediyoruz. Türkmenistan’da büyük Türk fatihi Sultan Alparslan'ın mezarının bulunması ve türbesinin inşa edilmesi çalışmaları hızla devam ediyor.

Cezayir’in bağımsızlık sembolü olan Keçiova Camisi’ni restore ediyoruz.

Ferhadiye Cami’sini ve Kosova’da Yaşar Paşa Camisi ile Emin Paşa Camisi restorasyonu çalışmalarını tamamladık.

Sudan’da Hanefi Camisi, Şafii Camisi ve Gümrük Binası Restorasyonu ve Tayland’da Bang Uhtit Camisi restorasyonunu gerçekleştirdik.

Etiyopya’da ilk hicreti gerçekleştiren Müslümanlara kucak açan Hz. Necaşi’nin türbesini ve Sahabe Efendilerimizin mezarlarının restorasyon çalışmalarını tamamlamak üzereyiz.