Makedonya’da Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete açıldı

Makedonya’da Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete açıldı

TİKA Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede çeşitli temaslarda ve açılış programlarına katılmak üzere Makedonya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, tadilatı ve donanımı TİKA tarafından yapılan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun açılış törenine katıldı. Makedonya’da, Türkçe’nin resmi dil olduğu ve Türk bayrağının dalgalandığı iki belediyeden biri olan Plasnitsa’ya girişte Türk bayrakları ve “Türkiye” sloganlarıyla karşılanan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, vatandaşları selamladı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, çarşamba gününden bugüne Makedonya’da bulunduğunu belirterek, bu süre zarfında Valandova’dan Üsküp’e, Kalkandelen’den Plasnitsa’ya ülkenin en doğusundan en batısına birçok yeri ziyaret ettiğini anlattı. Plasnitsa’da Türk bayrakları ve “Türkiye” sloganlarıyla karşılanmalarını hiçbir zaman unutmayacağını aktaran Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Biz sürekli sizin yanınızda, sizinle birlikte olacağız. Bugün burada çektiğimiz resimleri, nasip olursa çalışma odamda masamın üstüne ya da kütüphanemde bir yere mutlaka koyacağım ve her zaman Plasnitsa halkını hatırlayacağım” şeklinde konuştu.

Törene katılan Makedonya Eğitim Bakanı Abdülhakim Ademi de okulun tadilat ve donanımını gerçekleştiren TİKA’ya teşekkür ederek, “Eğitime yapılan yatırımlar, aslında geleceğe yapılmış yatırımlardır” ifadesini kullandı. Törene ayrıca Makedonya Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Makedonya Başbakan Yardımcıları Fatmir Besimi ve Musa Caferi, Devlet Bakanı Furkan Çako, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik  ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül öğrenciler ve belde sakinleri katıldı.