Fatih Projesi

Fatih Projesi

Eğitimde FATİH Projesiyle, her öğrencinin küresel rekabette sahip olması gereken 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması ve geleceğin insanının bugünden yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

EBA, eğitim kalitesinin ve fırsat eşitliğinin artırılmasını ve başarı düzeyinin geliştirilmesini hedefleyen FATİH Projesi'nin önemli bileşenlerinden biridir. EBA’ya öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz her zaman, her yerden ve her araçla www.eba.gov.tr adresinden ulaşabilmektedir. EBA, öğretmen ve öğrencileri tanıyan, bireyselleştirilmiş öğrenim imkânı sağlayan, kullanıcıya yapay zekâ algoritmalarını da kullanarak geri dönüşler yapan ve önerilerde bulunan, verileri analiz edebilen, raporlama yapabilen yeni nesil bir sistemdir.

FATİH Projesi kapsamında 432.315 etkileşimli tahtanın okullarımıza kurulumu ile 16.876 okulumuzda 883.324 adet uç kurulumu ve 45.653 çok fonksiyonlu yazıcının dağıtımı yapılıp kurulumu tamamlanmıştır. 1.437.800 tablet bilgisayarın liselerdeki öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıtımı tamamlanmıştır.

Okullarımızda çalışmalar devam etmektedir. 2017 yılı için 100.000 adet etkileşimli tahtanın daha okullarımıza kurulması hedeflenmektedir. Ayrıca, 2,5 milyon adet tablet dağıtımı için çalışmalar devam etmektedir.