Demiryoluna yatırımlar devam ediyor

Demiryoluna yatırımlar devam ediyor

Kuzey-Güney aksının en önemli koridoru Trabzon-Erzincan-Mardin hattının Trabzon-Erzincan kesiminin avan proje ve fizibilite çalışmalarını tamamladık. Söz konusu demiryolu hattı Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayan bir hat olmasının yanı sıra ülkemizin Doğu-Batı aksının da entegrasyonunu sağlayacak.

DEVAM EDEN DEMİRYOLU ÇALIŞMALARI;

SİVAS-ERZİNCAN HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ
Proje Bedeli : 4,7 Milyar TL
Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi Doğu-Batı koridorunun devamı niteliğindedir ve Kars-Tiflis Demiryolu Projesi’ne bağlantı sağlayarak tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracaktır. Sivas-Erzincan 1. Kesim altyapı inşaatı yapım işinin ön yeterlilik ihalesi yapılmıştır. Diğer kesimin uygulama proje çalışmaları devam etmektedir.

ERZİNCAN-ERZURUM KARS HIZLI DEMİRYOLU ETÜD PROJESİ
Tarihi İpek Demiryolu Projesi’nin önemli bir kesimini de Erzincan-Erzurum- Kars Demiryolu projesi oluşturmaktadır. 414 km uzunluğundaki yeni çift hatlı Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Demiryolu Projesi etüt proje olarak 2015 yılı yatırım programına alınmıştır.

ERZİNCAN-DİYARBAKIR MARDİN DEMİRYOLU ETÜD PROJESİ
Karadeniz’i Orta Doğu’ya bağlayan bir hat olmasının yanı sıra ülkemizin Doğu-Batı aksının da entegrasyonunu sağlamak amacıyla planlanmıştır. Kuzey-Güney aksının en önemli koridoru Trabzon-Erzincan-Mardin hattının Trabzon-Erzincan kesiminin avan proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır.